Bolest zubů

8 nejčastějších důvodů bolesti zubů

Bolest zubů je jedna z nejčastějších stížností po celém světě. Je to jeden z hlavních důvodů, který nás nutí navštívit svého stomatologa. Zeptali jsme se více jak deseti pacientů, jaká je hlavní příčina bolesti zubů. Devět z deseti odpovědělo, že hlavní příčinou bolesti, je zubní kaz. Pravdou je, že za bolestí zubů může stát celá řada dalších důvodů. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou další důvody a jak se proti nim do určité míry bránit.

8 nejčastějších důvodů bolesti zubůZubní kaz
Zubní kaz je nejčastější příčinou bolesti zubů. Malé kazy, které postihují pouze zubní sklovinu, jsou obvykle bezbolestné. Tehdy až bakterie proniknou skrze sklovinu a ovlivní vnitřní vrstvu zubu, zub se stává extrémně citlivým. V zanedbaných případech kaz postupuje hlouběji do buničiny, což vede k nesnesitelné a velmi ostré bolesti.

Zánět dásní
Je velmi známé, že onemocnění dásní způsobuje tmavě červené otoky kolem zubů, které následně po sebemenším podráždění krvácí. Někdy se může stát, že dásně krvácí i bez jakéhokoliv mechanického dráždění. Nejenže budete trpět pulzujícími bolestmi, ale se zánětem dásní by nikdo z nás neměl zahálet. Pokročilé stádium zánětu dásní, může vést až k zánětu žaludku.

Zlomený zub
Nemáte zubní kaz, ani červené otoky kolem zubů, ale při požití teplého či studeného nápoje cítíte pichlavou bolest? Potom je velmi pravděpodobné, že máte frakturu zubu. Zub můžete mít odlomený, nebo prasklý. Prasklinka v zubní sklovině nemusí být příliš hluboká, ale stačí k tomu, aby se bakterie z potravin nahromadily v trhlině a způsobily zubní kaz.

Bruxismus neboli skřípání zubů
Jedna z dalších bolestí může být způsobená skřípáním zubů. Bruxismus je stav, při kterém vyvíjíme nadměrnou sílu na tkáně, které způsobují bolesti nejen zubů, ale i čelistních kloubů a svalů. Lidé trpící bruxismem jsou většinou ve stresu a skřípání zubů je pro ně odreagující.

Nesprávné čištění zubů
Nesprávné čištění zubů má za následek ústup dásní, které vede k odkrytí kořenů zubu a může způsobovat extrémní citlivost na studená, horká a kyselá jídla. Kyselé nápoje mohou narušit kořeny a zhoršit citlivost.

Zuby moudrosti
K prořezání třetích stoliček dochází mezi 17-25 rokem života. Pokud zub nemá dostatek místa k prořezání, způsobuje tupé bolesti a tlak na ostatní zuby. Částečně prořezaný zub moudrosti je velmi obtížné čistit. Zub je stále částečně přikryt měkkou tkání, pod kterou se hromadí bakterie z potravin, což vede k infekci. Pokud se zub včas neupraví, může dojít k abscesu a následně k silné bolesti.

 

8 nejčastějších důvodů bolesti zubůKřivé zuby
Jak by mohly zkřivené zuby způsobovat bolest? Pokud nejsou zuby zarovnány tak jak by měly být, dojde k nerovnoměrnému rozložení sil na zuby, což může vést k zánětu dásní a zubnímu kazu.

 

Závěrem
Každá bolest zubů má svoje individuální léčebné postupy, proto je váš zubní lékař jediný, který vám dokáže pomoci od bolesti zubů.