Dětský chrup

Jak zabránit tvorbě zubního kazu u malých dětí

Jak zabránit tvorbě zubního kazu u malých dětí

Bojíte se, že vaše dítě bude mít zubní kaz? Tyto nepříjemné situace mohou způsobit bolesti, podrážděnost, ale také mohou ovlivnit příjem potravy, spánek a mluvení vašeho dítěte. Velmi uklidňující zprávou je, že zubnímu kazu se dá lehce předejít díky dobré zubní péči a pestrou životosprávou.

 

Co je zubní kaz?

Zubní kaz se také nazývá zubní absces. Je to onemocnění, které převážně způsobuje nesprávná výživa.

 

Kdy vzniká absces?

Zubní kaz vzniká, když bakterie v ústech vytvoří plak na povrchu zubů. Tyto bakterie se živý cukry z potravin a nápojů. Následně produkují kyseliny, které způsobují poškození zubu. Časem tato kyselina naruší zubní sklovinu a vytvoří zubní kaz.

 

Příčiny tvorby zubního kazu u dětí:

Jednou z hlavních příčin zubního kazu v raném věku je popíjení sladkých šťáv, nebo mléka před spánkem. Pokud dítě před spaním vyžaduje pití, zkuste nabídnout raději sklenici vody.

 

Nastavte limity cukrům

Prázdniny, vánoce, návštěva babiček a vaše děti si zřejmě myslí, že jste ustoupili od vašich limitů pro denní množství sladkostí. V tomto ročním období je velmi těžké vyhnout se sladkostem, ale pevně nastavte limity a stůjte si za nimi. Nejlépe uděláte, když zabráníte pojídání cukroví těsně před spánkem. Vždy se ujistěte, že dítě ulehá do postele s dobře vyčištěnými zuby.

 

Prevence:

Zdravá výživa je základ zdravých zubů. Ujistěte se, že vaše dítě přijímá vyváženou stravu vhodnou k věku dítěte. Nejenže dítě bude zdravé, ale také udržíte ústní dutinu v dobrém stavu. Například sýry a jogurty, mohou být skvělou alternativou pro přeslazené sušenky. Navíc vápník, který je obsažen v mléčných výrobcích, udržuje zuby pevné. Ale i zde platí pravidlo nepojídat těsně před spánkem.

 

Čisté s fluorem

Jakmile je vaše dítě starší dvou let, nebo je schopné nepolykat pastu, začněte používat pastu s fluoridem. Fluor zajišťuje pevnost zubní skloviny. Tato sloučenina je sice obsažena v pitné vodě, ale obsah je velmi nízký. Podle výzkumů, kdy voda obsahovala více fluoridu, byla kazivost zubů o několik procent nižší než nyní.

 

Pravidelné kontroly u stomatologa

Efektivní čištění zubů dvakrát denně je velmi důležitá a účinná prevence zubního kazu. Nezapomínejte, že u dětí je nezbytné začít s čištěním ihned po prořezání prvního zoubku. I když nemáme žádné viditelné kazy, ani žádné jiné problémy, je velmi důležité navštívit stomatologickou ordinaci jednou za šest měsíců. Váš osobní lékař dokáže objevit i velmi malé problémy se zuby, o nichž sami nevíme.

 

Technika čištění zubů

Vždy byste měli dohlédnout na to, jak si vaše dítě čistí zuby. Štětinky zubního kartáčku mají být přiložené kolmo k zubům a čištěny krouživými pohyby. Tato technika je doporučována pro nejmenší děti.

I když mléčné zuby u dětí vypadnou, vyžadují stejné zacházení jako permanentní zuby. Kromě toho, je dobré dítě učit v brzkém věku správné zubní hygieně, která podpoří zvyky na celý život.