PrevenceÚstní hygiena

Zubní plak ničí naše zuby

Zubní plak ničí naše zuby Většina zubních problémů, jako jsou zubní kaz, paradentóza nebo i zubní kámen, mají společného jmenovatele – zubní plak.  Plak se většinou nenachází na místech, kde fungují přirozené čističe zubů – tedy náš jazyk, tváře a sliny, ale na specifických místech zubů, hlavně na žlábku mezi zubem a dásní, na okraji zubních krčků a v prostorech mezi zuby.

Zubní plak je tuhá, lepkavá a málo propustná látka podobná svou konzistencí máslu, která je ale běžným lidským okem neviditelná. I v domácím prostředí si však můžete zkontrolovat, jak jsou na tom vaše zuby, a to zakoupením speciálního detektoru (např. ve formě tablet), který zubní plak obarví, a vy tedy máte ihned přehled, zda se plak na vašich zubech nachází či nikoliv.

A jak tedy zabránit tvoření plaku? Důležité je používat kvalitní pomůcky dentální hygieny, tedy nejen správně zvolený zubní kartáček, ale i mezizubní nebo jednosvazkový kartáček a samozřejmě čistit zuby správnou technikou.

Správně by měly být zuby čištěny alespoň dvakrát denně, ideálně po každém jídle, přičemž není stanovena adekvátní doba vhodná pro tuto činnost. Rychlé vyčištění má spíše jen osvěžující účinek pro příjemný pocit v ústech, ale rozhodně neodstraní zubní plak. Zuby bychom si měli čistit tak dlouho, dokud nejsou čisté a hladké, zbavené zubního plaku. Kromě běžného zubního kartáčku by měl být minimálně jednou za den použit mezizubní nebo jednosvazkový kartáček, díky němuž důkladně vyčistíte mezizubní prostory.

A jaký je tedy správný způsob čištění zubů? Ideální je přiložit kartáček k zubu pod úhlem zhruba 45° tak, aby jeho vlákna směrovala k dásni a vykonávat jemné, krouživé pohyby, a to na každém zubu ze přední i zadní strany alespoň 5x až 10x. Kousací plochy stoliček pak čistíme pohyby vpřed a vzad.

Kromě správné techniky čištění zubů je důležitý i výběr kartáčku. Příliš tvrdý kartáček může poškodit zubní sklovinu, tvrdost by měla odpovídat potřebám daného jednotlivce. Každopádně by měl mít kartáček menší hlavičku, hustě osazenou měkkými vlákny s rovným zástřihem.

Zubní plak ničí naše zubyPokud si nejste jisti, zda si čistíte zuby správně, nebo zda používáte správné dentální pomůcky, je dobré navštívit ordinaci dentální hygieny, která se dnes nachází v každém větším městě. Zde vám odborný personál ukáže, jak správně zuby čistit a doporučí vám pomůcky odpovídající potřebám právě vašich zubů.

Správná technika čištění s vhodnými dentálními pomůckami zajistí odstranění zubního plaku a zamezí tak vzniku zubního kazu a paradentózy.