Prevence

Životní styl ovlivňuje kvalitu zubů

Kladete si otázku, proč někteří z nás nemají se zuby sebemenší problémy a jiní naopak stráví v zubařském křesle celé hodiny? Důležitou roli v této problematice představuje i životní styl každého z nás, jelikož ústní dutina odráží náš zdravotní stav.

Jako děti jsme od dospělých slýchávali, ať nejíme cukr, že se nám zkazí zuby a vypadají. Už nás ale nikdo neupozornil na to, že není nutné jen omezit chroupání cukru samotného, ale že negativní dopad na naše zuby mají i cukrem slazené nápoje, veškeré cukrovinky a cukrářské výrobky, jako například čokoláda, sušenky, dorty, šlehačka či zmrzlina. Cukr je také obsažen i v pekárenských výrobcích, omezit bychom tedy měli příjem buchet, koláčů nebo koblih. Kromě cukrů jsou zubům nebezpečné i potraviny obsahující škroby – například hranolky, bramborové lupínky, chléb, rohlíky, nebo hamburgery. Po každé konzumaci těchto potravin bychom si měli zuby důkladně vyčistit, nebo minimálně důkladně vypláchnout čistou vodou, pokud není vyčištění zrovna možné.

Veškeré potraviny, které obsahují cukr nebo škrob, a to i v naprosto minimálním množství, vytvářejí v ústech kyselé prostředí. Takto vzniklé kyseliny napadají zubní sklovinu, ničí vápník a fosfor a v důsledku toho dochází k rozpouštění zubní skloviny a následnému vzniku zubního kazu.

Naopak mezi potraviny, které jsou zubům prospěšné, patří mléko a mléčné výrobky, zdroj vápníku, a syrové ovoce a zelenina, které obsahují vitamíny A, C a D důležité pro zdravý vývoj zubů.

Mezi nepřátele našeho chrupu patří i užívání léků. Některé druhy, ať už volně prodejných léků nebo léků na předpis, ovlivňují vývoj zubních tkání a poškozují zuby a dásně. Mezi tyto léky patří například antihistaminika, antihypertenziva, chemoterapeutika nebo i některé druhy očních kapek. Důvodem, proč tyto léky škodí našim zubům, je to, že vysušují dutinu ústní av důsledku toho dochází ke snížené tvorbě slin. Sliny obsahují antibakteriální látky, podporují remineralizaci chrupu a tvoří ochranný povlak na povrchu zubů. Při nedostatku slin jsou tedy naše zuby demineralizovány a snadněji se objeví zubní kaz. Je potřeba si dát pozor i na různé léky ve formě sirupů, které zase obsahují velké množství cukrů a je proto vhodné vyčistit si po jejich užití důkladně zuby.

K suchosti v ústech, změnám na zubech a k žlutavému zabarvení chrupu přispívá i kouření.

Náš stomatolog by měl být vždy informován o tom, jaké léky užíváme a zda jsme kuřáci a pokud ano, tak jak silní.

Dobrý a pozorný stomatolog je schopen rozeznat dle vzhledu naší ústní dutiny i příznaky jiných, než jen zubních onemocnění. Hustý, tmavý, až do černa zabarvený jazyk, vředy či afty mohou ukazovat na onemocnění trávicí soustavy, vředy na sliznicích či zbytnělé dásně mohou být projevem krevních onemocnění, jasně červené, suché a olupující se rty zase signalizují nedostatek vitamínu B2.

Každý stomatolog by měl tedy při pravidelných kontrolách prohlédnout nejen náš chrup, ale celou dutinu ústní. Pokud si i vy sami všimnete neobvyklého zabarvení vašeho jazyka, nebo nezvyklých změn v ústech, měli byste vyhledat vašeho zubního lékaře a informovat ho o těchto změnách.