Každý věk vyžaduje speciální péči
Pravidelná péče o náš chrup by měla patřit k běžným denním návykům a měla by být samozřejmostí nejen pro dospělé, ale i pro děti. Každý věk vyžaduje svou speciální péči a rozhodně neplatí, že není potřeba čistit dětem mléčné zuby, když jim stejně vypadají.
S čištěním zubů bychom měli začít už u kojenců, a to ihned, jakmile se začnou prořezávat.
Samozřejmě není možné používat k čištění klasický kartáček, plně postačí vatová tyčinka zvlhčená vodou nebo navlhčená gáza. Kartáček speciálně určený pro miminka začínáme používat až ve chvíli, kdy se prořežou stoličky. Kartáček musí být co nejmenší a čištění provádíme jen velmi lehce, bez použití tlaku.
V době, kdy se prořízne první zoubek, bychom také měli s děťátkem navštívit stomatologa. Již v tomto raném věku může lékař objevit případné problémy a hlavně naváže s malým pacientem přátelský stav a zbaví jej strachu. Pravidelné lékařské kontroly by pak měly probíhat každého půl roku.
Stejná frekvence návštěv zubního lékaře, tedy dvakrát do roka, by měla být i v dospělosti a navíc je vhodné přidat k nim také kontrolu na dentální hygieně. Kromě toho, že dentální hygienik může zavčas objevit případné problémy, naučí vás také správnou techniku čištění zubů a doporučí vhodné pomůcky ústní hygieny. Kromě správně tvrdého/měkkého kartáčku je dobré používat i kartáček mezizubní, který odstraní zubní plak z mezizubních prostor.
Náhradou mezizubního kartáčku může být dentální nit, která vyčistí i ty nejmenší skulinky mezi zuby. Důležitou roli při vzniku kazu nebo zápachu z úst hraje i čistota jazyka, který vyčistíme velmi snadno stírací technikou pomocí speciálních plastových stěrek. Pamatujte na to, že všechny dentální pomůcky by měly být měněny každé 2 až 3 měsíce.
Ani ve stáří si od péče o zubní dutinu neodpočineme. Většina lidí ve vyšším věku používá celkové nebo částečné zubní náhrady. Přechod na „nový chrup“ bývá většinou obtížný, jelikož není jednoduché se se zubní náhradou sžít. Většina pacientů se musí naučit znovu kousat a mluvit, navíc než dojde ke správnému usazení náhrady, mohou se objevit různé otlaky dásní či vnitřní strany tváří. Kvalitní zubní náhrada zajišťuje i nadále plnohodnotný a spokojený způsob života, je ovšem nutné naučit se ji správně nasazovat a sundávat, zvyknout si na její přítomnost v ústech a samozřejmě ji důkladně čistit. Alespoň jedenkrát za den je nutné zubní náhradu vyjmout a důkladně ji vyčistit. Na noc by měla být, vzhledem k použitému materiálu, uložena do sklenice nebo jiné nádoby, zcela ponořená do vody. Ráno je po vyjmutí ze sklenice nutné opět ji opláchnout pod proudem tekoucí, čisté vody.
Správná prevence zajistí v každém věku snížení rizika vzniku zubního kazu, zubního kamene, nebo zápachu z úst. Nepodceňujte proto péči o vaše zuby a dopřejte jim vše, co potřebují.